28 Ocak 2013

YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ
 

Yangın ihbar sistemleri  genel olarak insanların yoğun olduğu kapalı binalarda, üretim tesislerinde, depolarda, çok katlı tesislerde, alışveriş ve iş merkezlerinde, geniş ofis alanlarında çeşitli sensör ve dedektörler vasıtası ile her türlü yangını algılayarak, sesli ve ışıklı ihbar sistemleri yardımıyla uyarır  ve en kısa süre içinde müdahaleye imkan verir. Ayrıca olası tehlikelerde oluşturulan senaryo dahilinde elektrik ve gaz sistemleri, asansörler, acil çıkış kapıları, turnikeler ve diğer bazı cihazlar için gerekli komutları vererek tehlikenin büyümesini önler ve binanın tahliyesini kolaylaştırır.

Konvansiyonel Sistemler :  Genellikle az sayıda dedektöre ihtiyaç duyulan bölmesiz binalarda kullanılan sistem tipidir.

Analog Adresli Sistemler : Çok sayıda dedektör kullanılması gereken geniş iç alanlarda ve çok bölmeli binalarda etkinlikle kullanılır.

İntelligent Adresli Sistemler : Bu sistemde kullanılan dedektörler diğer algılayıcılara göre daha akıllıdır. Örneğin; kendi bünyesinde daha önce oluşmuş alarm seviyelerini hafızasında tutar ve bunları gelişen olaylar ile karşılaştırarak yanlış alarm olasılığını minimuma indirir. Ayrıca değişen ortam şartlarını kontrol ederek kendini otomatik olarak set eder.


Bu haber : 2689 kez izlenmiştir
Bu sayfa : 2633635 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 2633599 kez ziyaret edilmiştir.